11/20/2018 - سه شنبه 29 آبان 1397
Menu

معرفی ناحیه

معرفی ناحیه سه


ناحيه سه ( تخريب و نوسازي )

ناحيه 3 شهرداري منطقه 17 ، شمال و شرق منطقه را به خود اختصاص داده است .

موقعيت جغرافيايي :

شمال : خيابان قزوين

شرق : بزرگراه نواب

جنوب : نيروي هوايي و زمزم

غرب : خيابان شهيد فلاحي ، ابوذر ، خيابان شهيد احمدي و خيابان مهمان نوازان

محلات ناحيه :

-مقدم

-ابوذر شرقی

-باغ خزانه

-بلورسازیخصوصيات مهم ناحيه 3:

1 – بهره وري از پروژه نواب در شرق ناحيه

2 – تخريب قسمتي از محلات شرق ناحيه (‌7 و8 )

3 – وجود بازار آهن و آلومينيوم در خيابان قلعه مرغي به عنوان واحدهاي صنعتي و توليدي ناحيه

4 – وجود بازار توليد پوشاك در محله باغ خزانه

5 – عبور دو كمربند ريل قطارهاي تهران – تبريز و تهران – اهواز

6 – عبور قسمتي از نهر فيروز آبادي سابق در شرق محله ( خيابان شيخ محمدي )

7 – وجود آموزش و پرورش منطقه 17 در اين ناحيه

مساحت :

ناحيه 3 شهرداري 7 / 238 هكتار از كل مساحت منطقه 17 را به خود اختصاص داده است محله بلورسازي (6) با 6 / 42 هكتار بزرگترين محله ناحيه و محله (8) با 6/20 هكتار كوچكترين محله

اين ناحيه هستند .جمعيت :

88101 نفر آخرين آماري است كه از جمعيت ناحيه 3 در سال 81 به دست آمده است . در سال 59 جمعيت ناحيه 140087 نفر بوده است كه به تدريج در سالهاي بعد كاهش يافته است .

آمار سالهاي 65 ،125988 نفر و 75 ، 99153 نفرنشان دهنده اين واقعيت است .

محله 7 با 4480 نفر كم جمعيت ترين محله اين ناحيه و محله 6 با 13051 نفر پر جمعيت ترين محله

به شمار ميرود.

تراكم ناحيه :

تراكم ناحيه در سال 81 ، 359 نفر در هكتار بوده است كه نشان مي دهد اين ناحيه پر تراكم ترين ناحيه شهرداري است .

در اين ناحيه، محله 9 با داشتن 514 نفر در هكتار متراكم ترين محله و محله 7 با 177 نفر در هكتار كم تراكم ترين آن را به خود اختصاص داده است .بافت فيزيكي غالب :

بافت فيزيكي مسكوني ناحيه 70 % مي باشد . بافت تجاري به عنوان دومين بافت محله ، 14% از آن را شامل مي شود . بافت داري با 5 % ، بافت صنعتي با 5 %، بافت نظامي با 1 % ،زمينهاي باير با 5/3 % و فضاي سبز با 5/1% ساير بافتهاي موجود ناحيه را تشكيل مي دهند .وضعيت فيزيكي بناها :

غلب بناهاي موجود در منطقه را بناهاي چند طبقه تشكيل داده اند بطوريكه 71 % بناهاي ناحيه چنين وضعيتي دارند . بناهاي يك طبقه كم و تنها شامل 26 % از آنها مي باشد .

مجتمعهاي آپارتماني به ندرت در بعضي محلات مثل محله 5 ( كوي شهرباني ) ديده مي شود و آن

هم تنها 3 % از بافت موجود مي باشد .وضعيت سكونت :

اكثريت خانه هاي ناحيه را املاكي تشكيل مي دهند كه داراي سند مالكيت هستند و ساكنين اصلي در آن حضور دارند . خانه هاي ملكي اعياني 10 % را تشكيل داده اند . نكته قابل تامل حضور 25 % از اجاره نشينها در ناحيه است . ساير وضعيتها چون دربرابر خدمت و مجاني نيز 9% از اين وضعيتها را به خود اختصاص داده اند .

سن تقريبي بناها :

اين ناحيه با توجه به اينكه از محلات قديمي تشكيل شده است داراي عمري بسيار و در نتيجه بناهايي با قدمت بيش از سي سال است كه 46 % بناهاي اين ناحيه را در بر مي گيرد . گسترش ناحيه در دهه 50 بوده و ساير بناها نيز عمري بين ده تا سي سال دارند و تنها 11% بناهاي اين ناحيه نوساز است كه اكثراًدر محلاتي چون بلور سازي و باغ خزانه ديده مي شود . در ساير محلات نوسازي به صورت نقطه اي آغاز گرديده است .

وضعيت تحصيلي :

بيسوادان كه اكثراً مسن ترها هستند 12 % از جامعه آماري ناحيه را به خود اختصاص داده اند . آمار محصلين در ناحيه بالاست و به وضع زير تشريح شده اند .

ابتدايي : 16 % راهنمايي : 25 % دبيرستان : 16 % ديپلمه ها :22 % تحصيلات عاليه: 5%

سواد آموزان :2 % سواد غير رسمي : 1 % حوزه علميه: 1 %بعد خانوار ساكن :

خانوارهاي ساكن دراين ناحيه بعد 1/4 را دارا مي باشند به اين ترتيب :

يك نفره : 5 % دونفره : 14 % سه نفره : 20 % چهار نفره : 23 % پنج نفره : 17 %

شش نفره : 9 % هفت نفره : 5 % هشت نفره : 4 % نه نفره : 2 % ده نفره : 1 %وضعيت تابعيت ساكنين :

اكثر ساكنين ناحيه ايراني هستند و فقط 2 % از ساكنين را افاغنه اي تشكيل مي دهند كه در شرق ناحيه يعني محلات 7 و 8 مستقر مي باشند .

وضع قوميت و زبان :

حضور 70 % از آذري زبانها نشان دهنده تسلط اين قوم بر ناحيه است . شماليها با مهاجرت روز افزون

در سالهاي بعد از انقلاب بافت يكدست آذري زبان را تغيير داده اند . با وجود اين تعدادشان از 19 % تجاوز نكرده است . 11 % باقي را ساير اقوام لر ، كرد ، جنوبي و ... به خود اختصاص داده اند .وضعيت دين و مذهب :

اهالي ساكن ناحيه داراي دين اسلام و مذهب شيعه هستند . حضور افاغنه و بعضي سني هاي كرد منجر به تغيير بافت 100 % شيعه به 5/ 98 % شده است .مراكز فرهنگي – آموزشي :

تعدادي مدرسه در مقاطع ابتدايي ، راهنمايي و دبيرستان تنها مراكز آموزشي ناحيه هستند كه از پراكندگي يكدستي برخوردار نيستند ، بطوريكه محله 8 فاقد مدرسه است .

در خصوص ساير مراكز فرهنگي بايد گفت خانه فرهنگ سلمان فارسي واقع در محله بلورسازي تنهامركز فرهنگي و نشان دهنده فقر فرهنگي ناحيه است .مراكز ورزشي:

مراكز ورزشي متعددي چون استخر سر پوشيده مرواريد ، كانون ميثم ، باشگاه شفق و چند باشگاه خصوصي و زمين ورزشي در ناحيه وجود دارد . اما از پراكندگي مناسبي برخوردار نيست . به طوريكه محلات 8 و 9 فاقد هرگونه امكانات ورزشي مي باشند .محله بلورسازي بالاترين سرانه ورزشي را در بين محلات ناحيه دارا مي باشد . عدم تعادل امكانات ورزشي مشكلات بخصوصي را در ناحيه ايجاد نموده است .اماكن درماني :

وجود چند درمانگاه ، ساختمان پزشكان و چند داروخانه تنها مراكز درماني ناحيه به شمار مي آيند .

نبود بيمارستان ، كمبود امكانات پزشكي ، كمبود نيروي متخصص ، كمبود داروخانه و درمانگاه مشكلات درماني ناحيه را تشكيل مي دهند . در بعضي از محلات همين مختصر نيز وجود ندارد . محلات 5 و 20 از جمله اين محلات مي باشند .مراكز مذهبي :

تعداد 35 مسجد در سطح ناحيه شناسايي شده است كه تعداد كمي ازآنها فعال بوده و به جذب نيرو و امكانات مردمي پرداخته اند . كمبود مراكز فرهنگي را مي توان با اين مراكز مقايسه نموده و از مساجد بعنوان پايگاههاي مردمي كه به نارسائيهاي فرهنگي كمك مي نمايند ، استفاده كرد .

بوستانها :

تعداد محدود پارك و بوستان محلي در ناحيه ، اهالي را با كمبود فضاي سبز مواجه ساخته است . نبود حتي تكه اي از فضاي سبز دربعضي از محلات ، اعتقاد مردم را به عدم توجه مسئولين نسبت به مسائل ساده شهري بالا برده است .

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج